Впровадження методики CLASS в Україні: основні результати

http://www.classtoolkit.org/

Модератор: adminphpBB

Впровадження методики CLASS в Україні: основні результати

Повідомлення adminphpBB » Чет червня 15, 2017 2:43 pm

На сьогодні, з метою досягнення процесу безперервного надання якісних послуг для людей, які живуть з ВІЛ (ЛЖВ), потрібне грамотне управління та, за можливості, проведення попередньої експертизи спроможності закладів охорони здоров’я (ЗОЗ).

Клінічна оцінка для посилення систем (Clinical Assessment for Systems Strengthening, ClASS) є методикою якісної оцінки закладу, основна мета якої – визначення успішних практик, досягнень і наявних можливостей закладу, оцінка його потреб щодо посилення власного потенціалу та пошук шляхів і ресурсів для забезпечення сталого та безперервного процесу надання якісних послуг (http://www.classtoolkit.org). На відміну від традиційних підходів, методика CLASS не є інструментом контролю та передбачає участь в даному процесі як експертів, які здійснюють оцінку, так і представників закладу, що оцінюється.

Методика ClASS розроблена в рамках співпраці Адміністрації з ресурсів та послуг у сфері охорони здоров’я (Health Resources and Services Administration – HRSA) з Міжнародним центром підготовки та освіти з питань охорони здоров’я департаменту глобального здоров’я університету штату Вашингтон (The International Training and Education Center for Health, Department of Global Health, University of Washington, I-TECH/UW) з метою сприяння довгостроковій стійкості та державній підтримці програм профілактики та лікування ВІЛ/СНІДу.

I-TECH відіграв вирішальну роль в адаптації даної методики до українського контексту за фінансової підтримки федеральної агенції США «Центри контролю та профілактики захворювань» (СDC) та Адміністрації з ресурсів та послуг у сфері охорони здоров’я (HRSA) в рамках реалізації заходів Надзвичайного плану президента США з надання допомоги у боротьбі з ВІЛ/СНІДом (PEPFAR) в Україні.

Процес проведення якісної оцінки закладу за методикою ClASS включає:

− проведення детального та глибокого аналізу адміністративних, фінансових, кадрових і технічних можливостей закладу, що впроваджує програми профілактики, діагностики, лікування, догляду та підтримки ЛЖВ за кошти державного/місцевого бюджетів або ж за підтримки проектів міжнародної технічної допомоги;
− визначення тих напрямів діяльності, що потребують посилення та/або технічної допомоги для забезпечення сталості, безперервності й відповідної якості надаваних закладом послуг;
− надання рекомендацій щодо посилення потенціалу;
− самостійне планування представниками оціненого закладу практичних заходів щодо посилення системи надання медико-соціальних послуг для ЛЖВ;
− надання інформації всім зацікавленим партнерам щодо наявних потреб у технічній допомозі, визначення місцевих ресурсів для задоволення цих потреб та планування технічної допомоги в напрямку посилення потенціалу закладу та підвищення якості надаваних ним послуг.

До проведення оцінки залучаються лише спеціалісти, які пройшли відповідне навчання та мають сертифікат експерта з оцінки за методикою ClASS. На сьогодні, загальна кількість національних сертифікованих експертів CLASS в Україні – 22.

Інструментарій CLASS складається з модулів, що являють собою тематичні керівництва для здійснення якісної оцінки закладів шляхом проведення глибинних інтерв’ю, розгляду потрібної документації та верифікації отриманої інформації. З 2009 року модулі CLASS активно використовуються в США, країнах Азії, Африки, Східної Європи, а з 2012 року – в Україні.

Офіційно рекомендованим МОЗ України є використання такого переліку модулів:

1. Модуль «Адміністративна діяльність» – призначено для здійснення оцінки адміністративного потенціалу закладу та якості управління програмами чи ресурсами.
2. Модуль «Фінансова діяльність» – призначено для оцінки фінансової стабільності діяльності закладу та впроваджуваних програм, а також системи фінансового управління.
3. Модуль «Консультування і тестування на ВІЛ (КіТ)» – призначено для оцінки системи контролю й забезпечення якості послуг із консультування та тестування серед загального населенням та представників груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ.
4. Модуль «Медична допомога» – призначено для оцінки кадрового потенціалу, спектра, якості, повноти, сталості та безперервності надання медичних послуг із профілактики, діагностики й лікування ВІЛ-інфекції.

Запропонований універсальний інструмент ClASS є особливо актуальним у період реформування системи охорони здоров’я, пошуку економічно ефективних рішень, підвищення вимог до сертифікації медичних закладів, а також якості медичних та соціальних послуг. У відповідності до методичних рекомендацій «Використання методики Clinical Assessment for Systems Strengthening (CLASS) для моніторингу діяльності закладів охорони здоров’я України за напрямком протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу», що були затверджені МОЗ України 28 січня 2016 р. (реєстраційний номер 177.15/04/16), «Проведення пропонованої оцінки та отримання результатів CLASS є бажаним до початку державної акредитації закладу охорони здоров’я на вищу кваліфікаційну категорію, особливо медичних закладів другого і третього рівнів надання медичної допомоги. Та обов’язкової сертифікації на відповідність вимогам національного стандарту ДСТУ ISO серії 9000, а також ДСТУ ISO серії 9001 щодо наявності й ефективності систем управління якістю».

З 2012 р. по березень 2017 р. були зроблені наступні кроки щодо впровадження методики CLASS в Україні:

− Проведено адаптацію чотирьох модулів CLASS відповідно до українського контексту епідемії ВІЛ-інфекції та вимог нормативно-правової бази.
− Завершено розробку та здійснено пілотне застосування двох нових модулів «Лабораторія» і «Надання інтегрованих послуг ЛЖВ з ко-інфекції ТБ/ВІЛ».
− Організовано та проведено низку навчальних тренінгів щодо використання методики ClASS для представників команди експертів з оцінки.
− Якісну оцінку закладів за методикою CLASS здійснено у дев’яти регіонах України – Дніпропетровська (міста Дніпро і Кривий Ріг), Запорізька, Київська, Львівська, Одеська, Черкаська, Чернівецька, Полтавська та Чернігівська області. Загальна кількість закладів, що були оцінені – 18, в тому числі 10 регіональних центрів профілактики та боротьби зі СНІДом, 5 кабінетів «Довіра», 1 протитуберкульозний диспансер, 2 ГО.
− Розроблені та затверджені наказом МОЗ України методичні рекомендації «Використання методики Clinical Assessment for Systems Strengthening (ClASS) для моніторингу діяльності закладів охорони здоров'я України протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу».
− Вперше в Україні оцінку з використанням методики CLASS, за напрямком надання інтегрованих послуг ЛЖВ з ко-інфекції ТБ/ВІЛ, було проведено на базі комунального лікувально-профілактичного закладу «Чернігівський обласний протитуберкульозний диспансер».
− розроблено три окремі модулі для оцінки виключно кабінетів «Довіра», що є спеціалізованими структурними підрозділами центральних районних лікарень та для оцінки кабінетів інфекційних захворювань, а саме – «Управління медичним закладом», «Консультування і тестування», «Медичний».

На сьогоднішній день, проведення оцінки за методикою CLASS є необхідним елементом для впровадження заходів в напрямку поліпшення якості медичної допомоги. Базуючись на результатах оцінки керівництво закладу отримує можливість розробити та впровадити потрібні процедури для постійного поліпшення якості надання медичної допомоги. Адже інформація, що одержана в результаті проведення оцінки ClASS, є достатньою підставою для обґрунтування закладом потреби у посиленні свого потенціалу, отриманні технічної та іншої допомоги для забезпечення сталості розвитку й ефективності впровадження програм протидії ВІЛ/СНІДу.
adminphpBB
Адміністратор сайту
 
Повідомлень: 4
З нами з: П'ят серпня 15, 2014 1:52 pm

Повернутись до Clinical Assessment for System Strengthening (ClASS)

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість

cron